• Naslovnica
  • O nama
  • Upisi
  • Aktivnosti
  • Korisno
  • Galerija
    • Foto
    • Video
  • Vijesti
  • Kontakt
Menu
  • Naslovnica
  • O nama
  • Upisi
  • Aktivnosti
  • Galerija
    • Foto
    • Video
  • Kontakt

Nekontrolirano mokrenje kod djece - enureza

Enureza (enuresis) je ponavljano, nevoljno mokrenje tijekom dana ili moći u krevet ili odjeću u dobi nakon 4. ili 5. godine kad bi osoba već trebala kontrolirati mokrenje. Dijagnoza enureze se postavlja ako se nekontrolirano mokrenje pojavljuje redovito (barem dvaput tjedno) tijekom dužeg razdoblja (par mjeseci). Ako mokraća pobjegne danju ili noću u dužim razmacima nema potrebe za liječenjem jer se najčešće radi o promjeni djetetove rutine.

Učestalost
U dobi od 5 godina enureza se javlja u 7% muške i 3% ženske djece.
U dobi od 10 godina u 3% muške i 2% ženske djece.
U dobi od 18 godina učestalost je svega 1% populacije.

Podjela
Enureza se dijeli na primarnu i sekundarnu.
Primarna enureza je naziv za nekontrolirano mokrenje kod djeteta koje nikad nije uspostavilo kontrolu mokrenja.
Sekundarna enureza još se naziva regresijska, a nastaje naknadno, nakon što je neko vrijeme postojala kontrola mokrenja. Najčešće se javlja u dobi od 5-8 godina.

Kontrola vršenja nužde
Djeca se razlikuju po dobi kada počinju sama kontrolirati vršenje nužde te im pelene više nisu potrebne. Mnoga djeca nisu spremna za vježbanje odlaska u zahod prije 3. godine.

Uzroci
Uzroci enureze su biološki, emocionalni, socijalni i organski.
Biološki uzorci odnose se na obiteljsku sklonost za enurezi. Oko 75% djece s enurezom ima rođaka u prvom koljenu koji ima ili je imao isti poremećaj. Ta djeca počinju kontrolirati mokrenje u istoj dobi kad i ti njihovi rođaci.
Emocionalni uzroci su reakcija na neugodne događaje kao što su smrt u obitelji, rastava braka roditelja, rođenje brata ili sestre, promjena škole, boravak u bolnici itd. Kod ovih se događaja često javlja tzv. privremena regresija – dijete se “vraća” u ranije razdoblje djetinjstva.
Društveni uzroci odnose se na proces stjecanja navike kontrole mokrenja, odnosno neprimjereni postupci djetetove okoline pri vježbanju kontrole nužde. Nasilni, prestrogi i netolerantni postupci poput “dresure” će u neke djece izazvati podsvjesni protest u obliku upornog noćnog mokrenja. Isto tako i zanemarivanje potreba djeteta i nezanimanje za pokušaje uspostave kontrole mokrenja može uzrokovati enurezu.
Organski uzroci podrazumijevaju postojanje bolesti mokraćnog sustava. Organski je uzrok prisutan u manje od 9% djece. Organski uzroci mogu biti: oštećenja donjeg dijela kralježničke moždine, prirođene malformacije genitourinarnog trakta, infkekcije mokraćnog sustava, šećerna bolest.

Utjecaj na psihu djeteta
Enureza kod djece često izaziva nezadovoljstvo kod roditelja, često je povezano s kažnjavanjem i izrugivanjem, kako roditelja, tako i rodbine i prijatelja. Stoga se kod djeteta često ne razvija dovoljno samopouzdanja te ono ograničava svoje društvene aktivnosti.

Temeljna pravila kojih se treba pridržavati
- ne okrivljavati dijete niti mu nametati grižnju savjesti zbog mokrenja u krevet
- dijete se zbog toga ne smije kažnjavati, a treba također osigurati da ga nitko zbog toga ne ponižava i sramoti
- roditelji mlađe djece mogu zajedno s njima voditi dnevnik mokrenja te ga nagrađivati za svaku suhu noć nekom malom, simboličnom nagradom
- nakon posljednjeg obroka uzetog prije spavanja dijete ne bi smjelo piti
- dijete se treba pomokriti neposredno prije spavanja
- posteljina se zaštiti plastičnim štitnikom koji se stavlja između plahte i madraca
- vježbe širenja mokraćnog mjehura – dijete treba pokušati povećati razmak između mokrenja tijekom dana kako bi se mokraćni mjehur proširio i naučio zadržati tekućinu preko noći
- buđenje tijekom noći, par sati nakon što je dijete otišlo u krevet, poradi mokrenja često se savjetuje, ali je vrlo rijetko uspješno, a izaziva veliku neugodnost i djetetu i roditeljima

Liječenje
Ukoliko se provedbom temeljnih pravila ne postigne uspjeh, osobito ako se radi o dugotrajnoj enurezi, liječenje se provodi alarmnim uređajima, lijekovima i psihoterapijom

Posebni alarmni uređaj, tzv. “bedwetting alarm”, se uključuje nakon što počne mokrenje i tako budi dijete. Dijete spava na posebnoj podlozi koja se oglašava zvučnim signalom kad se smoči. Ova metoda uči dijete da reagira na pun mjehur, a djeluje po principu izazivanja uvjetovanog refleksa, odnosno kondicioniranja. Kako bi ovaj uređaj postigao svoju svrhu, potrebna je suradnja motiviranih roditelja i djece. Ovaj je uređaj najuspješniji oblik liječenja dugotrajne enureze.

Lijekovi koji se danas koriste su imipramin (antidepresiv) i DDAVP (sintetski antidiuretski hormon, dezamino-D-arginin-vazopresin; Dezmopressin 178). Oba mogu biti učinkovita, ali djeluju samo dok ih dijete uzima. Imaju i nuspojave te ih se nikako ne bi smjelo uzimati bez liječnikove preporuke i pregleda djeteta. Općenito se koriste kad nijedna druga terapija nije učinkovita te u posebnim situacijama, kad npr. dijete spava kod nekog drugog ili ide na izlet, ekskurziju.

Psihoterapija može se provoditi individualno ili obiteljski, a preporučuje se kad dijete ima dodatnih emocionalnih problema, nedostatak samopouzdanja i slabiji društveni kontakt.
Strpljenje
S ovim problemom potrebna je strpljivost. Ovaj problem je dugotrajan i frustrirajući, ali se obično rješava kako dijete postaje starije.
Liječnika je potrebno konzultirati ako dijete počne nekontrolirano mokriti i po danu, ako se žali na peckanje pri mokrenju, gubi težinu, ima krv u mokraći ili ako se primijete promjene ponašanja i nedostatak samopouzdanja.
Različiti alternativni postupci kao što su biljni proizvodi od različitih trava, rijetko su učinkoviti, a često skupi pa se treba suzdržati od bacanja novca na sumnjive proizvode koji obećavaju brz uspjeh, a liječe sve od prehlade do karcinoma.
Prognoza
Na dugi rok je prognoza enureze povoljna jer ona u velikoj većini slučajeva prestaje tijekom odrastanja, odnosno, djeca je prerastu. Potrebno je mnogo strpljenja s roditeljima koji su obično vrlo zabrinuti. Poštivanjem temeljnih pravila enureza prestaje kod 10% djece, a kod 20% nastupa poboljšanje. Preostali se slučajevi tijekom daljnjeg vremena spontano oporave.
Alarmni uređaj, lijekovi i psihoterapija uistinu su potrebni u vrlo malom broju tvrdokornih slučajeva.

http://medicasite.blogspot.com

  • Dječji memorandum roditeljima
  • Djeca uče ono što doživljavaju
  • Prilagodba na jaslice / vrtić
  • Nekontrolirano mokrenje kod djece – enureza
  • Odvikavanje od pelena
  • Uloga očeva u odgoju djece
  • Korisni linkovi

Dječji vrtić Gloria

Matije Grpca 2 52220 Labin

Kontakt

+385 52 857 400 vrtic.gloria@gmail.com

Knjiga utisaka

Upišite Vaš utisak Pročitajte utiske
TOP
© 2013 Djeciji vrtic Gloria . All rights reserved | Create by ProBiz